JAK POZNAT, ŽE ODCHÁZÍ TURBO?


24. 2. 2020|3 minuty čtení

Jak poznat poškozené turbo?


Jak už to tak bývá, nic nevydrží věčně. I když můžeme životnost turbodmychadla značně prodloužit dodržováním určitých zásad, nevyhneme se tomu, že jednou přestane fungovat. V tomhle článku zjistíte, jak můžete poznat, že je vaše turbo před koncem životnosti nebo je zralé na repas. Při zjišťování zapojíme sluch, zrak a mnohdy i cit.

1. Hlučnost


Pokud turbo začíná vydávat nelibé zvuky či dělá hluk, může jít o příčinu vůle hřídele, na které jsou turbínové a kompresorové lopatky. Ty začínají škrtat o plochu skříně a tím vzniká hluk. Materiály se tím pádem značně opotřebovávají. Dalším důvodem může být zadřené kluzné ložisko, které je zapotřebí vyměnit.

2. Pískání


Turbodmychadlo může dosahovat v krajních případech i 150 000 ot./min. V takovém případě i sebemenší odchylka ve vyvážení středu, tzn. vůle mezi lopatkami a skříni turbodmychadla se může projevit pískavým zvukem.

3. Kolísající otáčky


Máte-li turbo s naklápěcími lopatkami, které se zanesou karbonem, dost často se stává, že turbo následně nepracuje správně na nízké nebo vysoké otáčky. Můžete to zjistit, když se podíváte na otáčkoměr při volnoběhu. Nebo někdy i pocitově: auto, u kterého běží motor a turbo nepravidelnými otáčkami, může mnohdy i vibrovat.

4. Mechanické poškození


Pokud slyšíte turbodmychadlo vydávat nelibé zvuky v podobě pískání nebo jiného hluku, je potřeba neprodleně zjistit co je příčinou takového zvuku. Vizuálně může jít o mechanické poškození, které se zjistí demontáži a prohlídkou.

5. Axiální vůle


Způsobem, jak může dojít ke vzniku vůle, je porucha kluzného ložiska rotoru, pokud rotor turbodmychadla pracuje nad horní hranicí konstrukčně přípustných otáček. V takové situaci následně nastává kolize rotoru se skříni turbodmychadla.

6. Poškození od nasátých nečistot


Vyměňujte včas vložku vzduchového filtru. Její zanešení způsobí menší objem nasávaného vzduchu a možný průnik nečistot na rotor turbodmychadla, což způsobí jeho větší hluk, opotřebování hran turbíny a v krajním případě i zničení.

Co když mi turbo přestalo fungovat?


V případě, že vám přestalo nebo přestává fungovat, je na čase ho kvalitně a za přípustnou cenu opravit. S tím Vám pomůže naše firma. Při repasu turba vždy klademe důraz na kvalitu, rychlost a přijatelnou cenu. Protože používáme ta nejnovější technologická zařízení a naši zaměstnanci jsou maximálně kvalifikovaní, dokážeme všechny tyto důležité aspekty poskytnout.

Odešlo Vám turbo?Ozvěte se nám na telefon + 420 602 708 870 nebo najděte svůj díl vybráním vozidla.